Derdebetalersregeling: OK voor kinesisten, niet voor osteopaten

Derdebetalersregeling voor kinesitherapeuten en osteopaten: hoe werkt het?

Wat mag wel en niet via de derdebetalersregeling? Vooral osteopaten moeten opletten.

"Derdebetaler toepassen bij osteopathie? Dat is RIZIV-fraude, met zware gevolgen."

Expertise: RIZIV

De derdebetalersregeling speelt een belangrijke rol in de Belgische gezondheidszorg. Ze bepaalt of de patiënt zijn behandeling moet voorschieten en hoe zorgverleners hun prestaties mogen aanrekenen. Voor kinesitherapeuten en osteopaten gelden echter verschillende regels. Hieronder leggen we helder uit hoe het systeem werkt en waarom het voor osteopathie in de praktijk niet mogelijk is.

Wat is de derdebetalersregeling?

In een klassiek systeem betaalt de patiënt eerst de volledige zorgkost en ontvangt hij daarna een terugbetaling van zijn ziekenfonds.
Bij de derdebetalersregeling draait dat om: de zorgverlener rekent rechtstreeks aan bij het ziekenfonds, en de patiënt betaalt enkel het remgeld en eventuele supplementen.

Sinds 1 januari 2022 mogen alle zorgverleners deze regeling toepassen voor prestaties die binnen de verplichte ziekteverzekering vallen, dus binnen de RIZIV-nomenclatuur. Dat geldt voor onder andere artsen, tandartsen en kinesitherapeuten. Maar niet elke discipline valt onder die verplichte verzekering, en dat maakt een groot verschil.

Kinesitherapeuten: derdebetalersregeling wél mogelijk

Kinesitherapie maakt deel uit van de verplichte ziekteverzekering. Daardoor kan de kinesitherapeut de derdebetalersregeling gebruiken.
In sommige gevallen is dat zelfs verplicht, bijvoorbeeld bij:

  • patiënten met een verhoogde tegemoetkoming;
  • personen in financiële moeilijkheden;
  • palliatieve patiënten;
  • patiënten met een MAF-attest;
  • bepaalde OCMW-trajecten.

In alle andere situaties kan de kinesitherapeut vrij beslissen of hij de derdebetaler toepast.

Voordelen van het systeem

Voor patiënten betekent de derdebetalersregeling dat zij niet langer de volledige kost moeten voorschieten. Dat is vooral belangrijk bij chronische behandelingen, langdurige revalidatie, of voor mensen met beperkte financiële middelen. Het systeem vermindert ook de administratieve last voor de patiënt en zorgt dat behandelingen minder snel worden uitgesteld of stopgezet om financiële redenen.

Voor kinesitherapeuten kan de regeling leiden tot minder wanbetalingen, al brengt ze wel extra administratie en controleverplichtingen met zich mee. Er bestaat ook een risico op misbruik door bijvoorbeeld prestaties aan te rekenen die niet (of niet volledig) hebben plaatsgevonden, foute of valse indicaties gebruiken.

Osteopaten: derdebetalersregeling niet mogelijk

Voor osteopathie ligt de situatie anders. Osteopathie staat niet opgenomen in de RIZIV-nomenclatuur en maakt dus geen deel uit van de verplichte ziekteverzekering. Daardoor kan een osteopaat nooit de derdebetalersregeling toepassen. De patiënt moet de volledige behandeling dus altijd zelf betalen en kan niet enkel remgeld betalen.

Wel bieden veel mutualiteiten een aanvullende, forfaitaire terugbetaling—bijvoorbeeld een beperkt bedrag per sessie of een maximaal aantal sessies per jaar. Dit gebeurt via de aanvullende verzekering, niet via het RIZIV. De patiënt betaalt eerst zelf de sessie en dient daarna het attest in bij zijn ziekenfonds.

Wat als een zorgverlener zowel kinesitherapeut als osteopaat is?

Een zorgverlener kan beide erkende rollen combineren, maar dan is het extra belangrijk om een strikt onderscheid te maken tussen de twee disciplines.

  • Kinesitherapie mag via de derdebetalersregeling worden aangerekend.
  • Osteopathie moet altijd apart en volledig betaald worden door de patiënt.

Osteopathische handelingen mogen nooit worden gefactureerd als kinesitherapie. Dat wordt beschouwd als RIZIV-fraude en kan leiden tot zware sancties en terugvorderingen. Administratief én inhoudelijk moeten beide activiteiten strikt gescheiden blijven.

Conclusie

De derdebetalersregeling is wel mogelijk voor kinesitherapie, soms zelfs verplicht.

De regeling is nooit mogelijk voor osteopathie.

Zorgverleners met beide titels moeten beide activiteiten volledig gescheiden houden.

 

Heeft u vragen over deze regeling of andere problemen? Aarzel niet om contact op te nemen met Mint Advocaten.

Vragen of meer informatie

Contacteer ons

Hebt u vragen of wenst u meer informatie? Aarzel dan niet om ons te contacteren. 

Blijf steeds op de hoogte en volg onze updates

RIZIV

Gerelateerd nieuws

Wil je erkend worden als dienst voor thuisverpleging? Ontdek wat de Vlaamse overheid precies vereist.
Wat mag wel en niet via de derdebetalersregeling? Vooral osteopaten moeten opletten.
Nieuwe regels treffen logopedisten hard: van multidisciplinaire bilan tot -25% terugbetaling.
Wist u dat een groepspraktijk zonder juridische basis grote risico’s loopt? Ontdek 10 bouwstenen om zeker te staan.
Cassatie wijkt af van de gevestigde rechtspraak over valse facturen. Wat verandert er precies?
Flexibel werken, nieuwe overurenregels en pensioenprikkels: wat brengt het Zomerakkoord 2025 voor HR?
Doelgroepverminderingen behouden bij omzetting van eenmanszaak naar vennootschap of overdracht van activiteiten.
Gebruik AI als hulpmiddel, niet als eindantwoord.

Getuigenissen

Ervaringen van onze cliënten

Ontdek de ervaringen van enkele van onze cliënten. Hun verhalen geven inzicht in hoe wij te werk gaan en hoe we hen hebben geholpen bij diverse juridische kwesties.

Transparant

Voorstel op maat